• Головна
  • Європа таємно працює над планом відправки своїх військових в Україну, - AP
22:45, 15 лютого

Європа таємно працює над планом відправки своїх військових в Україну, - AP

Країни Європи таємно працюють над планом введення військ в Україну – AP

Країни Європи таємно працюють над планом введення військ в Україну – AP

© depositphoto/tab62

Деталей поки що не так багато.

Група європейських країн непомітно працює над планом введення військ в Україну, аби допомогти забезпечити дотримання будь-якого майбутнього мирного врегулювання з Росією, пише AP. На передньому плані цих зусиль перебувають Велика Британія та Франція. 

Подробиць з цього приводу поки що небагато. Країни, які беруть участь в обговоренні, не хочуть опускати руки і надавати перевагу російському президенту Владіміру Путіну, якщо він погодиться на переговори про припинення, розпочатої ним же війни в Україні.

Європейці почали вивчати питання про те, які сили можуть знадобитися, близько року тому. Але відчуття терміновості зросло на тлі занепокоєння, що президент США Дональд Трамп може піти в обхід їхніх голів, а можливо, і України, щоб укласти угоду з Путіним.

Багато питань залишаються без відповіді, але одне з них стоїть особливо гостро: яку роль можуть відіграти Сполучені Штати, якщо вони взагалі можуть її відіграти? У грудні 2024 року, після обрання Трампа, але ще до його вступу на посаду, група лідерів і міністрів зустрілася із президентом України Володимиром Зеленським у резиденції генерального секретаря НАТО Марка Рютте в Брюсселі. Вони прибули з Великої Британії, Данії, Франції, Німеччини, Італії, Нідерландів та Польщі. Були присутні також високопосадовці Європейського Союзу.

Переговори були побудовані на ідеї, висунутій президентом Франції Еммануелем Макроном на початку 2024 року щодо можливого розміщення іноземних військ в Україні. І хоча французький президент через таку ідею спочатку опинився в ізоляції на європейській арені, то згодом його план набув популярності.

Втім, багато в чому те, як виглядатимуть ці сили, і хто братиме в них участь, залежатиме від умов будь-якого мирного врегулювання, і не тільки. Зокрема, Італія має конституційні обмеження на використання своїх збройних сил. Нідерландам потрібне зелене світло від парламенту, так само як і Німеччині, чия позиція може змінитися після виборів 23 лютого. Польща проявляє обережність, зважаючи на тривалу ворожнечу з Україною, яка тягнеться з часів Другої світової війни, пише AP.

«Ми знаходимося на дуже ранній стадії», – сказав міністр оборони Естонії Ханно Певкур в інтерв'ю агентству Associated Press в кулуарах Мюнхенської конференції з безпеки.

За його словами, попри різноманітні дискусії та чутки, для європейських союзників «критично важливо» зрозуміти, як виглядатиме лінія зіткнення в Україні, перш ніж розробляти план. Якщо Росія та Україна скоротять свої сили вздовж лінії фронту до «пари тисяч» військових з обох сторін, то, як зазначив Певкур, «для Європи не буде проблемою також бути там». Він додав, що буде набагато складніше, якщо конфлікт все ще буде «кипіти».

Склад і роль сил буде визначатися типом мирної угоди, якої вдасться досягти. Якщо Росія та Україна зможуть узгодити умови в ході переговорів, цілком ймовірно, що буде потрібно менше заходів безпеки та менший контингент.

Але експерти й чиновники попереджають, що за нинішніх умов європейці повинні розгорнути потужний і численний контингент, а не команду миротворців на кшталт «блакитних шоломів» Організації Об'єднаних Націй.

«Це має бути реальна сила, аби  росіяни знали, що якщо вони коли-небудь випробують її, то будуть розчавлені. І ви можете бути впевнені, що Росія її випробує. Вони порушують кожну окрему угоду. Тому, якщо ми відправляємо туди війська, вони повинні мати військово-повітряні сили, великі сухопутні війська, безпілотники, контр-безпілотники, протиповітряну і протиракетну оборону – все це. Якщо вони увійдуть туди з купою блакитних шоломів і гвинтівок, вони будуть розчавлені», – заявив минулого місяця колишній командувач сухопутних військ США в Європі Бен Ходжес, на заході аналітичного центру Європейського політичного центру.

Французький генерал у відставці та ексголова військової місії Франції в Організації об’єднаних націй Домінік Трінкван, погодився, що миротворці ООН краще підходять «для розгортання в зонах, які є набагато стабільнішими».

«Для початку, підготовка цієї операції з солдатами, зібраними з усього світу, займе близько року», – сказав Трінкван.

Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс заявив в інтерв'ю агентству AP, що необхідно також тренувати українських солдатів та інвестувати в українську оборонну промисловість.

Характер мирної угоди визначатиме розмір і розташування європейського контингенту. Україна також хоче отримати підтримку з повітря, а не лише наземні війська.

Очевидно, що європейцям буде важко зібрати великомасштабні сили, і, безумовно, вони не зможуть зробити це швидко.

Раніше в інтерв'ю Financial Times Макрон сказав, що ідея розгортання величезних сил є «надуманою». За словами французького президента, «ми повинні робити речі, які є доречними, реалістичними, добре продуманими, зваженими і обговореними».

Цього тижня міністр оборони США Піт Хегсет наполягав на «надійному міжнародному нагляді за лінією зіткнення», маючи на увазі лінію фронту довжиною приблизно 1000 км. Європейці неохоче погоджуються на це, оскільки це вимагало б занадто багато військ.

Однак майже всі згодні з тим, що певна «американська підтримка» необхідна. Європейські збройні сили вже давно покладаються на передову американські логістику, повітряний транспорт та інші військові можливості.

У середу в штаб-квартирі НАТО Хегсет почав описувати умови, за яких США можуть погодитися на введення сил, які допоможуть надати Україні «надійні гарантії безпеки, щоб гарантувати, що війна не почнеться знову».

«Будь-які гарантії безпеки повинні бути підкріплені боєздатними європейськими та неєвропейськими військами», – сказав Хегсет майже 50 західним прихильникам України. 

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський заявив, що за умови відсутності членства України в НАТО наша держава потребуватиме на своїй території 200 тисяч миротворців. Та аналітики вважають це неможливим.

Своєю чергою Гегсет заявляв, що європейські миротворці, які потенційно можуть бути відправлені в Україну після підписання мирної угоди, не повинні бути частиною місії НАТО та дотримуватися 5 статті договору. Адже в майбутньому це могло б спровокувати військове втручання США. Тоді як віцепрезидент США Джей Ді Венс не виключив відправку американських військових до України та удар санкціями проти РФ, якщо російський диктатор Владімір Путін не погодиться на мирну угоду, яка гарантуватиме довгострокову незалежність України.

Інформує zn.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...