16 грудня у Києві відбувся форум «Взаємодії бізнесу і влади». Організатор заходу - Департамент промисловості та розвитку підприємництва КМДА за підтримки Асоціації підприємців-ветеранів АТО.
На форумі обговорювали наступні питання:
- шляхи підтримки ветеранів у адаптації до цивільного життя;
- можливості фінансової допомоги ветеранському бізнесу від держави і меценатів;
- стратегія Києва щодо підтримки розвитку ветеранського бізнесу;
- інвестування в ветеранський бізнес;
- професійна адаптація ветеранів, освітні програми, перекваліфікація та ін.
До обговорення були запрошені представники уряду, бізнес-спільноти і громадських організацій.
Під час підготовки Форуму організаторами в соціальних мережах було проведено понад 30 опитувань щодо обговорюваних питань.
За результатами 100% опитуваних вважають, що в Україні необхідні:
- державна програма для стимулювання меценатів;
- державний фонд для фінансування ветеранських стартапів;
- найкращий захід для мотивації бізнесу працевлаштовувати ветеранів – грантові програми.
100% опитуваних вважають, що в Україні недостатньо грантових програм для ветеранів.
Найбільш корисною ініціативою від місцевої влади опитувані вважають:
- 50% - пільги на оренду приміщень;
- 50% - надання консультаційних послуг.
Під час відкриття форуму заступник голови КМДА Валентин Мондриївський зазначив: «Київ завжди був є і буде лідером в можливостях і ресурсності для того, щоб створити умови і середовище, яке буде максимально комфортним для цивільного життя ветеранів. Ми повинні створити підґрунтя і дати інструменти для того, щоб ветерани відчули себе затребуваними, потрібними, ефективним, і, найголовніше, ресурснозабезпеченими.
Для всіх нас це нові реалії, тому ми повинні брати найкраще, відкидати зайве і залишати тільки ті ефективні моделі і інструменти, які дають ефективний результат для кожного підприємця.
Ми вже можемо говорити про практичні кроки і дії, які ми реалізовуємо. Це:
- підтримка фінансування бізнесу;
- підтримка покриття тіла кредиту для бізнесу;
- перенавчання ветеранів на затребувані професії».
Він закликав ветеранів звертатися за допомогою і послугами і давати зворотній зв'язок владі, щоб міська рада мала повну інформацію і вдосконалювала свої програми.
Підсумки дискусій і доповідей зробила ведуча форуму Оксана Коляда (директор проєктів ГО «Простір можливостей», екс-міністр у справах ветеранів):
«Почавши розмову про економічну реінтеграцію, працевлаштування і підтримку ветеранського бізнесу ми дуже чітко визначили, що:
-
Цільовою аудиторією політики як загальнонаціональної, так і місцевої є не лише ветерани і ветеранки, а й члени їх родин.
-
Ми не можемо розглядати виокремлено економічну реінтеграцію, це питання комплексне.
-
Створення власної справи є не лише питанням надання гранту від держави, або меценатів. Тут має діяти комплексний підхід: доступність, безбар’єрність, готовність фахівців, які готують до започаткування справи або реінтеграції, менторство, навчання.
-
Просто дати гроші в руки інколи навіть гірше, ніж їх не давати. Громада може дуже чітко визначати KPI як надходження податків від успішності або неуспішності реалізації підтримки ветеранського бізнесу. Держава фіксує у вигляді відповідних програм і законопроєктів підтримку ветеранського підприємництва.
-
Сьогодні ми ще не можемо говорити про програми фінансування, пільгового оподаткування або інвестиції у ветеранський бізнес. Але ми про це думаємо і плануємо, зокрема на форумі була презентована нова програма від міста Києва, яка запрацює вже у 2025 році
-
Дуже важливо повернутись до питання впровадження фахівців супровіду ветеранів. В Києві вони є і вони успішно працюють. Перевагою фахівців, які з’являться відповідно до постанови уряду, буде те, що вони будуть використовувати цифрові інструменти, що дасть можливість державі мати аналітику по потребам ветеранів і закривати їх.
-
Важливо підтримувати бізнес, що вже існує, і той, що буде відновлюватись і розвиватися після повернення власника з фронту.
-
Успішний ветеранський бізнес, який зараз працює, готовий менторити решту. Це надихає і дає чітке розуміння, що за створенням професійних спільнот – наше майбутнє».
Під час форуму пройшла виставка успішних бізнесів, заснованих ветеранами та членами їх родин: бренди одягу «ТМ Regata Club» і «Верба», клінінгова компанія Qlean, майстерня Batart ua, фінансова компанія FinStream, крафтова майстерня шоколаду НЦ «Black Lakes», крафтові соуси «Ветребеньки», виробник джерок, снеків і сушеного м’яса MEAT BRIBE. Підприємці презентувати свою справу і розповіли про шлях до успіху.