З розвитком економічного ринку в Україні широкої популярності набули кредитні договори, оскільки так можна отримати кошти зараз та задовольнити власні потреби. Однак, коли громадяни беруть кредити в фінансовій установі, вони досить часто не враховують ту ситуацію, що життя людини зазвичай змінюється і рано чи пізно, але можуть настати обставини, які спричиняють труднощі у виконанні взятих раніше на себе зобовʼязань. До прикладу, раптове звільнення з роботи, поява тяжкої хвороби. Все це спричиняє на практиці ті випадки, де фінансові установи продають свої кредитні вимоги колекторам, які потім звертаються до боржника із вимогою про повернення боргів. В чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики. А тому у цій статті ми поговоримо про те, що робити якщо вам постійно телефонують колекторські компанії та погрожують розправою, якщо борги не будуть повернуті.
Чому вам можуть телефонувати колектори?
Основними найрозповсюдженішими причинами чому громадянину можуть телефонувати колекторські фірми є:
- громадянин оформив на себе кредитний договір та не виконує зобовʼязання по ньому;
- громадянин виплатив борги по кредиту, однак йому всеодно телефонують і повідомляють про заборгованість;
- громадянину телефонують, щодо кредиту який взяв його знайомий чи родич;
- громадянин взагалі не оформлював ніякого кредиту, однак йому повідомляють, що він має заборгованість.
Таким чином, колекторські компанії можуть телефонувати особі незалежно від того чи оформлювала вона кредит взагалі.
Хто такі колектори?
Колектори – це працівники юридичних осіб, які працюють з боржниками банків, МФО чи інших фінансових установ. Інакше кажучи, вони є звичайними посередниками між кредитором і боржником, а їхнє головне завдання – стягувати борги з боржника.
На сьогодні діяльність колекторських фірм регулюється Законом України від 19.03.2021 року №1349-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості».
Із аналізу його положень, можна сказати, що займатися колекторською діяльністю мають право лише ті фірми, що були включені до реєстру колекторських компаній, який ведеться Національним банком України.
В яких випадках колекторські компанії можуть стягнути борг із боржника?
- Купівля боргових зобовʼязань в банку, МФО чи іншій фінансовій установі шляхом укладення договору факторингу. За цим договором компанія стає новим законним власником боргових зобовʼязань і має повне право вимагати його повернення від боржника.
- Укладення договору доручення із фінансовою установою. Він надає право колекторській компанії діяти від імені фінансової установи та представляти її інтереси в різних органах влади. Якщо компанія успішно стягне борг із боржника, то вона отримує за це певний відсоток від загальної суми боргу.
- Укладення договору про відступлення права грошової вимоги. Це правочин (договір), на підставі якого старий кредитор передає свої права новому кредитору, а новий кредитор приймає ці права і зобов’язується або не зобов’язується їх оплатити.
Лише за допомогою цих 3 способів колекторські компанії мають право вимагати від боржника погашення його боргових зобовʼязань.
Зверніть увагу! Якщо вам телефонують колектори, ви маєте право поцікавитись чи зареєстрована їх компанія в Реєстрі колекторських компаній України. Оскільки, якщо в цьому реєстрі немає відповідного запису, то такі фірми навіть не мають права контактувати з боржником ні в якому вигляді.
Який алгоритм дій, якщо вам погрожують колектори?
Якщо ви вважаєте, що колекторська компанія порушує ваші права, відкрито вам погрожує або вчиняє будь-які інші незаконні дії ви маєте право подати скаргу до Національного банку України. Для цього необхідно:
- скласти письмову скаргу, в якій вказати свої особисті дані (ПІБ, місце реєстрації чи проживання, номер телефону, електронну пошту), назву та адресу колекторської фірми, час і дату спілкування з нею, описати факти встановлених порушень та вказати вимоги про їх усунення;
- до скарги додати документи, що підтверджують вашу заборгованість (кредитний договір, наявний графік здійснення платежів) та факти порушень з боку колекторської компанії (запис телефонних розмов, SMS-повідомлення, листи тощо);
- надіслати скаргу поштою на адресу НБУ – 01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9 або на електронну скриньку – [email protected].
Протягом 30 днів скарга буде розглянута і особі буде повідомлено про результати прийнятого рішення по справі (накладення штрафу на компанію, скасування її ліцензії, встановлення попередження і тд).
Крім цього, громадянин також має право звернутись до правоохоронних органів Національної поліції із вимогою про визнання його потерпілим за статтею 189 ККУ – вимагання.
Якщо у вас залишились питання щодо вирішення проблемних аспектів із колекторськими фірмами, то звертайтесь до адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наша компанія завжди готова допомогти громадянам у сфері прострочення заборгованості по різним договорам України, адже ми чітко розуміємось на наданні комплексного юридичного супроводу щодо таких випадків.