Посягання на свободу особи та її особисту недоторканність є серйозним кримінальним правопорушенням, оскільки це є одним із фундаментальних конституційних прав людини. Однак, таке право не є абсолютним, та може бути обмежене тільки в рамках чинного законодавства України, до прикладу через затримання особи. Коли особу мають право затримувати, які існують види затримання у кримінальному праві України та що робити, якщо особу незаконно затримали? У цій статті ми спробуємо дати відповіді на всі ці питання, з урахуванням чинних нормативно-правових актів.

Які існують види затримання в рамках кримінального законодавства України?

  • Затримання підозрюваної, обвинуваченої особи на підставі ухвали слідчого судді з метою його приводу;
  • Затримання громадянина без ухвали слідчого судді:

а) законне затримання;

б) затримання уповноваженою службовою особою.

Кожен із вищеперерахованих видів затримання має свої особливості та суттєві відмінності один від одного.

В яких випадках особу можуть затримати?

  • Якщо особа вчинила замах на скоєння злочину або після закінчення вчинення кримінального правопорушення, коли громадянина розпочали переслідувати правоохоронні органи;
  • Якщо громадянин вчинив злочин і наявний свідок, потерпілий чи інший очевидець вказує на те, що особа дійсно скоїла кримінальне правопорушення. Крім цього також можуть бути наявні факти вчинення злочину на тілі особи, її одязі чи місці події;
  • Якщо у правоохоронних органів є обґрунтовані підстави вважати, що громадянин може ухилятися від кримінальної відповідальності за вчинення корупційного злочину шляхом втечі з місця події, виїзду за кордон і тд. Крім цього, такі кримінальні правопорушення повинні бути віднесені до підслідності НАБУ;
  • Якщо у правоохоронних органів є обґрунтовані підстави вважати, що громадянин може ухилятися від кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, що передбачені статтями 255, 2551, 2552 Кримінального кодексу України;
  • Якщо правоохоронні органи виконують ухвалу слідчого судді про привід громадянина до зали судового засідання з метою його участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу;
  • Якщо громадянин підозрюється у вчиненні злочину.

Якщо громадянина затримали з інших причин, то в такому випадку він має право оскаржити своє затримання.

Зверніть увагу! У разі затримання громадянина, правоохоронні органи мають обовʼязок скласти офіційні документи, а саме: протокол про затримання особи та повідомлення про розʼяснення її законних прав.

Що потрібно здійснити для оскарження незаконного затримання?

  • Встановити недостатність підстав для затримання. Одним із ключових факторів, які підлягають зʼясуванню в першу чергу є встановлення законності підстав для затримання громадянина. Якщо правоохоронні органи не можуть особі чітко назвати причини її затримання, надати відповідні документи, які дозволяють затримувати особу, то в такому випадку можна стверджувати той факт, що в них відсутні підстави для здійснення законного затримання громадянина.
  • Встановити наявність порушень в оформленні документів. Якщо правоохоронні органи склали протокол про затримання особи із помилками, без посилання на норми чинного законодавства та вказання причини затримання, то такий документ підлягає оскарженню. Крім цього, також потрібно перевірити чи було правильно складено уповноваженими особами повідомлення про розʼяснення громадянину його прав під час затримання.

Встановити факт спливу строків затримання:

а) Якщо громадянина затримують на підставі ухвали слідчого судді з метою його приводу, то правоохоронні органи мають протягом 36 годин доставити таку особу до зали судового засідання або після спливу цього строку його звільнити (ч. 1 ст. 191 КПК України).

б) Якщо громадянина затримують без ухвали слідчого судді, то правоохоронні органи не можуть затримувати особу більше ніж на 72 години. При цьому затримана особа без ухвали слідчого судді, не пізніше 60 годин з моменту затримання повинна бути або звільнена, або доставлена до суду для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу (стаття 211 КПК України). Крім того, протягом 24 годин з моменту затримання, правоохоронні органи повинні вручити затриманій особі повідомлення про підозру. Якщо цього зроблено не було, громадянин підлягає негайному звільненню(ч. 2, 3 ст. 278 КПК України).

Після встановлення вищеперерахованих фактів громадянин збирає доказову базу, яка підкріплює встановлені ним обставини затримання та звертається до суду або іншого компетентного органу для його подальшого оскарження.

Якщо у вас залишились питання щодо особливостей незаконного затримання особи, то в такому випадку звертайтесь до адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наша команда юристів завжди готова надати клієнтам вичерпні відповіді на питання, що будуть виникати під час майбутньої співпраці, адже ми чітко розуміємось на проблемних аспектах у різних галузях права України. Звертайтесь!