Давайте знайомитися. Я — Роман Геращенко. Про мене: маю понад 25 років досвіду роботи в рекламі, в тому числі на посадах маркетинг-директора. Протягом останніх 12 років очолюю компанію Sasquatch Digital — одну з перших SMM-агенцій Києва та України.

На основі професійних знань та подій останнього часу хочу поділитись власним досвідом та думками про те, як менеджерам, спікерам, експертам та публічним особам IT-сегменту не потрапити в пастку власних слів.

Кенселінг має наслідки

Ви з тих, хто думає, що будь-яка реклама — гарне просування у соціальних мережах? Або з тих наївних, які впевнені, що розголос у мережі та ЗМІ мине безслідно і всі все забудуть? Приготуйтеся до розчарування — це вже не так. Вам реально загрожують:

  • звільнення;
  • репутаційні втрати;
  • навіть удар по бізнесу.

Шквал репостів

Це фактично неконтрольоване поширення факапу менеджера чи СЕО. Він обростає коментарями і реакціями. Потік негативу несе його із соцмереж у ЗМІ, тобто ваш факап виходить назовні безпосереднього місця «падіння». В такій ситуації, як правило, уже не допомагає ані видалення скандального допису чи сторіз, ані публічне визнання вини.

Зниження рейтингу

Не варто недооцінювати важливість цього показника. На зірочки рейтингу спеціальних ресурсів чи соцмереж звертають увагу. Інтернет усе пам’ятає! І якщо через рік ваш потенційний працівник чи замовник будуть обирати між вашою компанією та ще кимось із рейтингом на 1–2 бали вище, то в певних галузях ви можете значно програти.

Які теми — тонкий лід

Отже, тепер напевно знаєте, які можливі загрози. Далі дізнаєтесь, як їх уникнути, про що краще не говорити на емоціях та не висловлюватись публічно, не продумавши наперед кожне слово.

Оскільки ми вже 12 років працюємо з SMM просуванням та аналізуємо механізми поширення інформації у соцмережах, я взявся розробити чекліст для управлінців та керівників, які не бажають втратити посаду через кенселінг. Для підсилення ефекту наведу і приклади з сумного досвіду представників ІТ-спільноти і навколо неї, яких уже «скасували» через розголос у соцмережах.

Війна

У стані цього надскладного випробування для України, яке ми зараз усі переживаємо, у людей загострюється почуття справедливості, зникають напівтони. Ви або робіть так, як має бути, або йдіть слідом за кораблем!

Мова

Задовго до війни, а зараз і поготів — вимога спілкуватися російською мовою була кар’єрним самогубством. Відстоювати права тих, кому досі не бридко розмовляти мовою окупанта, — точно не найкраща стратегія публічної комунікації для топменеджмента або очільника будь-якої управлінської ланки в Україні.

Жінки

Ігноруючи прогрес, сотні тисяч чоловіків у світі продовжують вважати жінку не рівним собі індивідом за правами, можливостями, досягненнями. У сучасному розвиненому суспільстві України сексизм виглядає особливо дико, втім, досі спостерігається.

Секс

Якщо й пробивати дно, то, звісно, зі скандалами з сексуальним підтекстом. Здавалося б, ця тема така далека від обговорення бізнесових показників та стратегій, тож дуже просто втриматися і не видавати публічності свої вологі секрети. Але тут посадовцям і керівникам варто особливо чатувати власну конфіденційність у приватних листуваннях, адже все, що може бути заскрінено, буде заскрінено і «злито».

Національна ідентичність

А це насправді — найскладніша тема. Випадково чи умисно ображений українець — це руйнівна сила. Страшний сон піарника, якщо СЕО дозволить собі прокоментувати чи висміяти наші національні ритуали або релігійні традиції. На цьому вже втратив посаду не один менеджер.

Правило просте: всі ці слова чи вирази ви можете вживати в єдиному випадку: якщо ви самі належите до тієї категорії людей, про яку говорите. Також зверніть увагу на менсплейнінг та фемінітиви, — це також потрібно враховувати, щоб правильно будувати комунікацію, особливо якщо надаєте послуги диджитал агенства.