Електроштабелер — це екологічний вид складської техніки, адже, на відміну від моделей із бензиновим та дизельним ДВЗ, всередині нього міститься електричний двигун. Завдяки цьому обладнання має ширший спектр використання, наприклад, у складах із підвищеними вимогами до стерильності.
Для живлення електроштабелерів здебільшого використовують свинцево-кислотні або літій-іонні акумулятори. Останні вважаються більш сучасним та ефективним варіантом. Однак у цій статті ми розглянемо кожен із них та з’ясуємо, коли свинцево-кислотні АКБ для електроштабелера кращі за літій-іонні.
Особливості свинцево-кислотних та літій-іонних батарей
Розрізняють 2 типи свинцево-кислотних АКБ: негерметичні (FLA) та герметичні (SLA). Основою перших є свинцеві пластини, що занурені в електроліт сірчаної кислоти. Його необхідно регулярно перевіряти та вчасно доливати дистилят. В іншому випадку може значно зменшитися термін служби акумулятора.
Основна відмінність герметичних свинцево-кислотних АКБ вказана у їхній назві. Акумуляторні батареї цього типу захищені від протікання та не потребують доливання води. Однак їхній термін експлуатації коротший, ніж у негерметичного обладнання. Також розрізняють 2 типи герметичних АКБ: на основі абсорбуючого скловолокна (AGM) та гелеві. Останні здебільшого мають нижчу швидкість зарядки та чутливі до високої напруги.
Літій-іонні АКБ мають різний хімічний склад, але найкращим вважається LiFePO4 або LFP. Перевагами батареї є стійкість до глибокої розрядки, термін служби до 15 років, а також легке обслуговування.
4 основні відмінності
Можна виділити 4 ключові відмінності між свинцево-кислотними та літій-іонними батареями:
- Термін служби. Термін експлуатації акумуляторів вимірюється не в роках, а в циклах зарядки (один розряд/заряд). Свинцево-кислотні АКБ розраховані на 500–1 000 циклів, а літій-іонні — на понад 2 000 циклів.
- Глибина розряду. Також важливою характеристикою є глибина розряду — те, скільки ємності витрачається перед зарядкою. Наприклад, якщо розрядити акумулятор на чверть, то глибина розряду буде 25 %. Для свинцево-кислотних рекомендований показник складає 50%, для літій-іонних — понад 90%. Перевищення вказаних значень може значно зменшити ресурс акумулятора.
- Енергоефективність. Ця характеристика визначає, скільки отриманої енергії зберігає акумулятор. Ефективність літій-іонних батарей складає 95 %, а свинцево-кислотних — 80–85 %. Тобто, останні із 1 000 Вт збережуть 800–850 Вт.
- Швидкість зарядки. Свинцево-кислотні акумулятори чутливі до високої напруги, а тому для запобігання перегріву їх не рекомендується швидко заряджати. Водночас літій-іонні АКБ витримують високе навантаження і заряджаються вдвічі швидше.
Головна перевага свинцево-кислотних батарей
З попереднього пункту можна побачити явну перевагу літій-іонних акумуляторів над свинцево-кислотними. Однак вони є раціональним придбанням здебільшого у випадках, коли електроштабелер постійно експлуатується, а одного заряду не вистачає на день. Саме в таких сценаріях якраз і стає критично важливою швидка зарядка.
Якщо ж складській техніці вистачає одного заряду, а заряджається вона вночі, інвестиції можуть не окупитися, адже літій-іонні АКБ значно дорожчі за свинцево-кислотні. У такому випадку свинцево-кислотні акумулятори є більш оптимальним вибором. Для зменшення вартості експлуатації обладнання також можна обрати простіші в обслуговуванні герметичні АКБ.
Загалом свинцево-кислотний акумулятор є традиційним та доступним рішенням, а складська техніка із ним стане ефективним підсиленням виробництва. І для того, щоб не помилитися із вибором обладнання, радимо звернутися в «Склад Трак». Електроштабелери в SkladTruck — це якісна та надійна техніка від провідних світових виробників. Спеціалісти компанії допоможуть обрати відповідний тип акумулятора, модель техніки та доставлять її на об’єкт.