Інфаркт міокарда — це серйозне захворювання, яке може призвести до смерті. Завдяки розвитку медицини його можна вилікувати, проте такий стрес і ушкодження серця завжди позначаються на його роботі. Недостатньо вилікувати сам стан — необхідно подбати про те, щоб надалі не відбувся рецидив. Постінфарктну реабілітацію проводять кількома способами, і медикаментозним — у тому числі. Так, наприклад, для підтримки на достатньому рівні концентрації калію і магнію, які є важливими для нормального функціонування серцевої тканини, лікарі часто призначають Аспаркам. Так вдається контролювати рівень електролітів та розраховувати на достатнє фізіологічне розслаблення міоцитів після скорочення. Це дає змогу знизити навантаження на них. Проте ліки — не єдиний елемент реабілітації, який потрібен пацієнтові. Більшість необхідних маніпуляцій зводяться до роботи над способом життя:
- Дозовані фізичні навантаження. Вони починаються ще у стаціонарі, коли пацієнт перебуває під постійним наглядом медперсоналу. Їх можна почати на третій день або через тиждень (залежно від тяжкості хвороби та самопочуття). На початкових етапах активність полягає у прогулянках палатою чи коридорами, потім починаються заняття лікувальною фізкультурою. Надалі рекомендується уникати сильних навантажень на серцевий м'яз, проте необхідно підтримувати адекватний рівень активності.
- Боротьба із зайвою вагою. Ожиріння завжди супроводжується відкладенням жиру на внутрішніх органах, через що їм важче виконувати свої функції. Для серця, яке пережило інфаркт, це навантаження може стати критичним. Тому необхідно завдяки дієті та помірно активному способу життя досягти зниження ваги до нормальних показників.
- Відмова від шкідливих звичок. Куріння, алкоголь і наркотики згубно впливають на стан здоров'я всіх органів та систем, тому необхідно повністю відмовитися від них. За потреби для цього слід залучити фахівців.
- Дотримання дієти. Вона спрямована одночасно на зниження ваги та зменшення надходження до організму натрію, який провокує перенапруження серцевого м'яза. Через це заборонено вживати солону, жирну, смажену їжу — їх потрібно замінити на прісні страви, приготовлені на пару, запечені в духовці або зварені.
Для спрощення ухвалення нового порядку необхідно пам'ятати таке:
- перелічені обмеження необхідні, щоб серце могло працювати у щадному режимі та поступово відновлюватися;
- неможливо повернутися до колишніх звичок і режиму повною мірою, оскільки це асоціюється із загрозою рецидиву патології.
Однак за умови дотримання рекомендацій лікаря рівень життя пацієнта мало відрізнятиметься від звичного, тому що і після інфаркту можна жити повноцінно. Головне — тримати баланс між навантаженнями та відпочинком.