Рано чи пізно кожен власник квартири або приватного будинку стикається з необхідністю заміни старої проводки або прокладання електропроводки в новій квартирі чи будинку. Процес не з легких, не з дешевих, не з приємних, але він необхідний. В цьому випадку перед господарем постає питання - який кабель використовувати для електропроводки? Від правильного вибору кабелю залежить як надійність і довговічність нової проводки, але й безпека. Так на які характеристики кабельної продукції обов'язково необхідно звертати увагу?
Алюміній чи мідь?
Починаючи з середини минулого століття, коли в країні масово вводилося в експлуатацію нове житло (починаючи з так званих "хрущовок"), практично вся електропроводка робилася на базі алюмінієвих проводів. Тоді вибір між алюмінієм та міддю був очевидний та виправданий. Алюмінієві проводи та кабелі були дешевшими за мідні та навантаження на електричну мережу квартири були мінімальними - у переважній більшості це освітлення, праска і телевізор. Тому проводка з алюмінію була невеликого перерізу і справлялася з навантаженням від усього середньостатистичного "асортименту" електроприладів того часу.
У реаліях сьогоднішніх днів, за наявності великої кількості різноманітних електроприладів великої потужності, використання алюмінієвих кабелів для внутрішньоквартирної електропроводки не є актуальним і не безпечним. Ще у 2003 році в Україні вступили нові правила влаштування електропроводки в яких забороняється використання алюмінієвого кабелю перетином менше ніж 1,6 мм2. А сучасні вимоги щодо пожежної безпеки допускають використання у внутрішніх електричних мережах тільки кабельної продукції з мідними жилами.
За всіма порівняльними характеристиками (крім вартості), виходячи з багаторічного досвіду застосування алюмінію та міді для внутрішньої електропроводки, алюміній начисто програє міді:
- Внаслідок менш питомого опору (мідь - 0,0175 Ом*мм2/м, алюміній - 0,029 Ом*мм2/м) кабельна продукція з мідними жилами здатна витримувати навантаження (без критичного нагріву провідників, здатного призвести до плавлення ізоляційних матеріалів та подальшого короткого замикання) у півтора раза більше, ніж кабельна продукція з алюмінієвими жилами того самого перерізу.
- Під час контакту з повітрям, і мідні, і алюмінієві жили проводів покриваються тонким шаром оксидів, що негативно впливає на їх провідність у місцях з'єднань (скруток, клем, контактів, затискачів тощо) і призводить до підвищеного нагрівання жил при високому навантаженні. Оксиди міді мають набагато більшу провідність, ніж оксиди алюмінію, тому, в місцях з'єднань, опір на алюмінієвих жилах і їх нагрівання буде більшим, ніж на мідних.
- Алюмінієві дроти мають меншу пластичність у порівнянні з мідними, тому легше ламаються при механічному навантаженні та менш стійкі до згинання (до одноразового і тим більше багаторазового). Причому пластичність алюмінієвих жил погіршується з роками.
- Алюміній, при постійному механічному навантаженні, погано "тримає свою форму". Згодом, наприклад, гарний контакт затягнутої клеми під час монтажу в розетці з алюмінієвим дротом, слабшає. Це відбувається внаслідок поступової зміни форми алюмінієвого дроту в затягнутій клемі та призводить до поганого контакту, а значить і нагрівання дроту. Аналогічна ситуація, з часом, може відбуватися і на скручуваннях алюмінієвих проводів, що знаходяться в розподільчих коробках, що призводить знову ж таки до нагрівання проводів, іскріння, руйнування ізоляції проводів. Мідні жили набагато менш схильні до цього "ефекту".
Таким чином, при придбанні кабельної продукції для монтажу прихованої проводки у квартирі чи будинку, вибір один – мідь. Новобудова? Лише мідний кабель. Повна заміна проводки, викликана тими чи іншими причинами? Лише мідний кабель. Досі проводка у квартирі чи будинку з алюмінієвими жилами? Необхідно замислитись про заміну на мідь. Дорого, нудно, довго і не хочеться псувати інтер'єр? Так. Але забезпечення електро та пожежної безпеки та виключення загрози для життя людини того варті.
Фахівці компанії "Ремонт оселі" допоможуть у виборі потрібних вам електричних кабелів та змонтують електрику будь-якої складності у квартирі чи приватному будинку.