Мабуть, історія і культура Стародавнього Риму не знала нічого грандіознішого, ніж Колізей (лат. Colosseus — «величезний »; італ. Colosseo), також відомий під назвою Амфітеатр Флавіїв (лат. Amphitheatrum Flavium. Побудований під час масштабної реконструкції Риму, Колізей, протягом 4-х століть був найбільш престижним місцем для розваги жителів столиці та імперії. Колосальна арена, на якій полонені солдати та раби показували свою бойову доблесть, з часом стала візитною карткою Риму.
Історія
Примітний той факт, що ідея побудувати настільки колосальну споруду виникла в імператора Веспасіана (лат. Titus Flavius Vespasianus) на тлі архітектурних надмірностей його попередника. Імператор Нерон (лат. Nero Clavdius Caesar), повалений в 68 році нашої ери, залишив після себе непристойно розкішний Золотий палац («Золотий будинок» Нерона (лат. Domus Aurea)) і ряд не менш дорогих будівель. Веспасіан і його соратники витратили кілька років на те, щоб навести в імперських землях порядок і наповнити казну, спустошену навіженим Нероном.
Будівництво
Крім справ державних, новий імператор не випустив з уваги потреби римлян в культурних розвагах. Великий сад, зі ставком, розташований в столиці, Веспасіан наказав перетворити в новий центр суспільного життя — амфітеатр. Початком будівельних робіт вважається кінець 71 — початок 72 р.н.е. Плоска територія між трьома пагорбами Риму: Цілием (Celio), Есквіліном (Esquilino) і Палатіном (Palatino) ідеально підійшла для цих цілей. Настільки масштабне будівництво вимагало колосальних витрат: матеріальних і людських. Нещодавня війна з юдеями принесла Веспасіану понад 100 тисяч полонених рабів, а також необхідні кошти. Невільники працювали на видобутку травертину і будівельного каменю у 20 милях від Риму під Тіволі (Tivoli), а також тяжко працювали, доставляючи матеріали в столицю. Амфітеатр був зведений в східній частині Римського форуму (лат. Roman Forum) до 80 року н.е. До цього моменту імператор Веспасіан помер, передавши кермо влади своєму синові, Титу (лат. Titus Flavius Vespasianus). Спадкоємиць не тільки побудував Колізей в Римі, але відзначив закінчення будівництва пишною церемонією, і освятив його родовим ім'ям — Амфітеатр Флавіїв.
Більше фактів про будівництво та історію Колізею читайте на сайті sights.com.ua.
Місткість і репертуар
Споруда вміщувала в себе від 50 до 80 тисяч глядачів, маючи у своєму активі середній показник — 65 тисяч відвідувачів. «Репертуар» Колізею становили гладіаторські бої, бої за участю диких тварин, страти, відтворення історичних баталій і навіть театралізовані вистави за мотивами стародавніх міфів.