Одним із способів впливу алкоголю на мозок є порушення функціонування серотоніну, хімічної речовини, від якої залежить ваш настрій, сон, апетит, регуляція температури та самопочуття.

Отже, люди з розладами, пов'язаними із вживанням алкоголю, часто повідомляють про емоційні та психологічні проблеми, депресію та тривогу. В такому разі, лікарі зазвичай призначають селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, щоб допомогти їм підтримувати оптимальний рівень речовини.

Антидепресанти - це тип ліків, які використовуються для лікування депресії (вони змінюють рівні певних хімічних речовин у мозку, які називаються нейротрансмітерами). Серотонін, дофамін та норадреналін є нейротрансмітерами, які пов'язані з депресією та іншими розладами психічного здоров'я, такими як тривога, фобії та посттравматичний синдром.

Засобами лікування алкогольної залежності з доведеною клінічною ефективністю є дисульфірам, налтрексон і акампросат. Ці препарати включені до лікувальних стандартів ВОЗ та широко застосовуються у клінічній практиці європейських країн.

Крім тріади засобів протиалкогольної терапії, у лікуванні залежності можуть використовуватися антидепресанти, і в першу чергу СІЗЗС (селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну), перспективним представником яких є есциталопрам. Есциталопрам проявляє максимальну з усієї групи вибірковість зворотного захоплення серотоніну та практичну відсутність взаємодії з іншими системами нейротрансмісії та рецепторами.

Використання антидепресантів у поєднанні із психосоціальною терапією може підвищити загальну ефективність лікування.

Як лікують алкоголізм та депресію

Алкоголізм та депресивні захворювання дуже пов'язані, часто виникають одночасно і провокують появу гірших наслідків у своєму тандемі. Оцінка алкогольної залежності та депресивних симптомів може бути складною, коли вони виникають одночасно, протоколи лікування можуть змінюватись по мірі надходження додаткової інформації.

Досвід роботи клініки “Рена-Київ” та відгуки про неї клієнтів свідчать про те, що комплексний підхід до пацієнтів із супутніми алкоголізмом та депресивними симптомами з застосування антидепресантів є більш ефективним. При такому підході поточна оцінка та лікування проводяться в стаціонарних умовах, задовольняючи потреби кожного пацієнта. Спільне використання антидепресантів з психосоціальною терапією може підвищити загальну ефективність лікування.

Отримані нами дані свідчать про те, що поєднання та адаптація психосоціальних методів лікування, таких як терапія підвищення та створення мотивації продовжувати лікування, когнітивна терапія мислення та поведінки, поряд з іншими поведінково-активуючими втручаннями, можуть поліпшувати результати лікування пацієнтів із супутніми депресивними розладами, пов'язаними із вживанням алкоголю.