Інколи однакові, на перший погляд, прикраси серйозно відрізняються в ціні. Йдеться не про модні тенденції, а про їх питому вагу. Срібні браслети, ціна яких помітно коливається, містять різні лігатури. Саме від використаних компонентів залежить питома вага готового виробу і його кінцева вартість.
Що таке питома вага
Питома вага — один з критеріїв, за якими різняться дорогоцінні метали. Наприклад, золоті прикраси мають однаковий об’єм, але в залежності від використаних домішок, — різну вагу й вартість. Питома вага — не що інше, як співвідношення об’єму до самої ваги.
Чому визначається питома вага ювелірних прикрас
Це ключовий параметр, як вказує на кількість чистого дорогоцінного металу в сплаві. Чим його більше, тим дорожче обійдеться готовий ювелірний виріб. Впливає також якість домішок, їх кількість, затратність процесу оброблення.
Питома вага дорогоцінних металів
Найпопулярнішими дорогоцінними металами в ювелірній справі вважають золото, срібло й платину.
Золото — важкий, проте м’який метал. Без домішок його використовують при виготовленні монет і банківських злитків. Для ювелірних прикрас не підходить, оскільки при легкому дотику золото легко деформується. Тому до нього додають різні домішки. Найчастіше:
- нікель;
- срібло;
- мідь;
- платину;
- залізо.
Питома вага чистого золота складає 19,3 г/см³. Густина дорогоцінного металу зменшується, коли додаються домішки. Так, для золота 750 проби цей показник становить близько 15,3 г/см³.
Найбільших витрат потребує біле золото. Для покриття 1 кілограма металу потрібно родію приблизно на 1500$.
Срібло — не менш популярний варіант для виготовлення прикрас. При цьому метал важить менше: всього 10,49 г/см³. Як і в попередньому випадку, до чистого металу додають мідь, аби готовий ювелірний виріб мав кращі експлуатаційні характеристики. Найчастіше використовуються 2 проби:
- 925 з питомою вагою 10,36 г/см³;
- 875 з питомою вагою 10,28 г/см³.
Найважчою вважається платина. Питома вага цього дорогоцінного металу одна з найвищих у періодичній системі — 21,45 г/см³. Вона поступається вагою лише осмію й іридію.
Платина сама по собі хороший матеріал для виготовлення ювелірних прикрас. Тому домішок там мало. Відповідно, сплав максимально чистий. Найпопулярніший — 950 з питомою вагою 21,05 г/см³.
Як питома вага впливає на ціну
Найдорожчі ювелірні прикраси виготовляють з платини. Це пояснюється високою питомою вагою, а також важкістю полірування й закріплення. Далі йде золото. Останнє місце в рейтингу посідає срібло.