Книжкова терапія - це процес надання психотерапевтичної допомоги за допомогою належно підібраної літератури. Особливим видом книжкової терапії є терапевтична казка, пропонована на сайті https://maisternia-znan.ua/kazka-naikrashchyi-psykholoh-dlia-dytyny/. Це метод, адресований дітям дошкільного та молодшого шкільного віку (від 3-4 до 9-10 років). Як видно з назви, в цьому методі використані казки, однак це не звичайні казки, а твори, написані з психотерапевтичною метою.
Сутність терапії
Казкотерапія – це процес впливу на психіку дитини за допомогою спеціально підібраної казки. Однак метод полягає не тільки в тому, щоб читати чи розповідати дитині історію. Подання його змісту є лише відправною точкою для відповідних психологічних взаємодій. Найбільшу терапевтичну силу має те, що роблять дорослий і дитина після прочитання оповідання.
Обличчя, що демонструють різні емоції
Методика казкотерапії рекомендує дорослому розмовляти з дитиною про вивчену ним історію. Дитина повинна розповісти, які емоції відчуває у зв’язку зі змістом казки, як оцінює настрої та реакції героїв і запропонувати альтернативні способи поведінки для них. Крім того, дорослий повинен повністю відповісти на всі запитання, які задасть дитина щодо почутої історії. Також доцільно мати додаткову художню діяльність дитини, пов’язану зі змістом казки. Це може бути малювання картинок, виготовлення фігурок з пластиліну, рольова гра.
Терапевтичні казки характеризуються такими ознаками:
- тема відповідає досвіду реципієнтів (це проблема, характерна для дітей певної вікової групи);
- спосіб подання складної ситуації адекватний здібностям дітей;
- дія відбувається у місці, яке діти знають;
- головний герой - персонаж, з яким діти можуть ідентифікувати себе (має схожі риси, має схожі проблеми, переживає схожі емоції);
- головний герой успішний: звільняється від важких емоцій і набуває нових навичок вирішення проблемних ситуацій;
- інші персонажі підтримують головного героя в процесі подолання важкої ситуації (дають йому багато підкріплень і нагород — переважно соціально-психологічного характеру).
Методологія, про яку йдеться, рекомендує проводити її в атмосфері миру та безпеки. Найкраще, коли дитина знає і довіряє дорослому, який представляє казку, а ця людина терпляча і має достатньо часу, щоб з розумінням вислухати дитину, відповісти на її запитання, зайнятися з нею художньою діяльністю.