ФОП – це найпростіша та найпопулярніша форма ведення підприємницької діяльності. Якщо у людини є бізнес-ідея, або вона вирішила почати власну справу, то можна сміливо оформлювати фізичну особу-підприємця. Процедура відкриття ФОП не складна, та її можна пройти навіть онлайн.
Як відкрити ФОП в Україні
Як відкрити ФОП? Насамперед потрібно визначитися з кодом виду економічної діяльності (КВЕД) та системою оподаткування, оскільки ці два кроки взаємопов'язані. Перевага реєстрації як ФОП Україна — можливість працювати на спрощеній системі оподаткування, яка передбачає лише єдиний податок та єдиний соціальний внесок.
Щоб скористатися спрощеною системою, потрібно відповідати певним критеріям, встановленим Податковим кодексом України. Також, він забороняє цій категорії підприємців:
- займатися організацією та проведенням азартних ігор та лотерей;
- здійснювати обмін валюти;
- виготовляти, експортувати або продавати підакцизні товари;
- добувати дорогоцінні метали, корисні копалини;
- працювати як фінансовий посередник чи аудитор;
- здійснювати діяльність з керівництва підприємствами;
- надавати послуги поштового або телефонного зв'язку, продавати предмети мистецтва та антикваріату;
- проводити гастролі;
- здавати в оренду земельні ділянки площею більш ніж 0,2 га або житлові приміщення понад 100 кв. м та офісні або виробничі площі сумарною площею понад 300 кв. м.
Відкрити ФОП може будь-який громадянин, який досяг 18-річного віку. Зареєструвати можна навіть неповнолітнього, який досяг 16 років. Але в такому разі потрібна згода батьків або органу опіки.
Що потрібно для відкриття ФОП в Україні, види груп
Порядок оформлення ФОП Україна не складний. Для початку, необхідно взяти свій паспорт, ідентифікаційний код, їх копії, та звернутися з ними до державного реєстратора за місцем проживання. Там заявник заповнює реєстраційну картку – форму 10.
Які КВЕДи потрібні для ФОП, залежить від майбутнього виду діяльності. Заповнювати цей пункт треба обережно, бо змінити вид діяльності можна буде лише шляхом перереєстрації. Що ж стосується ФОП групи, то їх є 4:
- перша – дохід до 300 000 грн на рік; не використовує найману працю;
- друга – дохід до 1, 5 млн грн на рік; дозволяється наймати до 10 чоловік;
- третя – дохід до 5 млн грн на рік; необмежена кількість працівників;
- четверта – частка с/г товаро-виробництва за попередній податковий (звітний) рік становить не менше 75% від загальної суми доходу.
Робити все це можна самостійно, або звернутися за допомогою до спеціалістів. Якщо все було правильно заповнено та подано, то результат буде вже за 3 робочих дні. Дані вносяться до державного реєстру, а ФОП отримує витяг з нього.
Процедура реєстрації ФОП
Де оформити ФОП? Для реєстрації можна звернутися до державного реєстратора, незалежно від місця проживання. Також є можливість оформити ФОП онлайн – за допомогою онлайн-сервісів Міністерства юстиції та порталу державних послуг. Третій спосіб – надіслати необхідні документи поштою. Заявнику знадобляться:
- копія паспорту та ідентифікаційного коду;
- заява, про застосування єдиного податку ФОП;
- витяг з єдиного державного реєстру;
- заведена книга обліку доходів;
- заява на ім'я начальника податкової інспекції або за Ф. 5-ОПП.
Подана заява розглядається протягом 24 годин. За першої реєстрації ФОП процедура безкоштовна. Якщо заява заповнена правильно та причин для відмови немає, то відомості про реєстрацію вносяться до Єдиного державного реєстру.