М'язова система складається із сорока відсотків маси тіла здорового організму. Фасції - м'язові покрови об'єднують всі м'язи людини в єдиний орган, що виконує ряд життєво важливих функцій: живильну, захисну, скелетну, ендокринну, але головною, все ж таки, є рухова. А рух – життя, тому знання анатомії людини, особливо при заняттях спортом, допоможе підвищити спортивні результати та знизити негативні наслідки у процесі важких навантажень.

Дізнатися більше корисної інформації про анатомію людини можна за посиланням https://anatomia.org.ua!

Структура м'язового волокна та механізм роботи м'язів

М'язове волокно – єдина клітина з тонкими (актиновими) та товстими (міозиновими) нитками, оточеними мітохондріями. Нитки мають можливість взаємодіяти на невеликих ділянках волокон, цей простір називається саркомером та сумарно становить 30% довжини м'язового волокна, таким чином, м'яз може скоротитися лише на 30% своєї довжини. Зовні від кожного волокна розташовуються капіляр, що живить, і відросток нервової клітини (аксон мотонейрону), в місці «підключення» до нервової клітини є цистерна, що містить іони кальцію.

Механізм скорочення м'язів: у спокої зона взаємодії наповнена «гальмівною рідиною» - іонами магнію (Mg2 +), що дозволяє не витрачати енергію в спокої. При проході збудливого імпульсу, іони кальцію виходять із цистерни в зону взаємодії та знімають «гальма» з актинових ниток і активують центри міозинових молекул, після чого відбувається скорочення. Після закінчення стимуляції кальцій повертається до цистерни, відбувається розслаблення.

У процесі роботи м'язів як джерело енергії виступає глюкоза (глікоген) і жирні кислоти за достатньої концентрації кисню. М'язи здатні накопичувати аденозинтрифосфат (джерело енергії), але цих запасів у м'язі вистачає лише на вісім одиночних скорочень. Для ресинтезу АТФ організм використовує запаси креатинфосфату – накопичувач-передавач енергії від мітохондрій до актоміозинових комплексів.

Кістково-м'язова система людини. Зростання та розвиток м'язів і кісток тісно пов'язані – кістки є точкою опори та складом кальцію для м'язів, а м'язи, у свою чергу, регулюють харчування та зростання кісток у довжину до 25 років. М'яз прикріплюється сухожиллям до окістя і при скороченні натягує її, створюючи «підокістковий простір», обмінні процеси в якому значно інтенсивніші. Це дозволяє клітинам будувати кісткові балки швидше та ефективно, і в результаті кістка росте у товщину. Це головний механізм посилення кісток, що пояснює, що лише підвищенням концентрації кальцію в крові без супутньої м'язової роботи, досягти результатів неможливо.