До філософії важко пред'являти вимоги про єдино вірну теорію, але саме такої теорії чекають від людини, яка вивчає походження мови. І, оскільки у нас немає можливості з'ясувати, як усе було насправді, «перемагає» гіпотеза, яка має найбільшу пояснювальну силу: вона має правдоподібно пояснювати більшість наявних фактів.
Вас цікавить теорія походження мови? Безліч цікавої інформації за цією темою ви знайдете на сайті creacenter.org!
Усі існуючі нині гіпотези важко описати лише у статті, т.к. темі походження мови присвячують цілі книжки. Тому в даному матеріалі ми опишемо на які питання має відповісти гіпотеза, які в принципі є варіанти відповідей та які основні групи теорій розробляються на сьогоднішній день.
Теорія глоттогенезу (походження мови) має пояснити таке:
- чому мовою володіє лише людина, хоча у тваринному світі поширені досить складні комунікативні системи?
- набути нинішньої складності мова могла, тільки якщо на кожному етапі підтримувалась природним відбором – але чим мова могла бути корисною нашим предкам, коли ще не існувала в нинішньому обсязі?
- як виникли значення слів, довільне співвідношення звуків, що видаються нами, з речами і подіями навколишнього світу?
- чому в комунікації ми чесні і виявляємо тенденцію до кооперації, якщо багато тварин використовують комунікацію саме для того, щоб «обдурити» іншого та отримати перед ним перевагу?
Викладаючи свою відповідь на ці питання, теоретик так чи інакше приймає одну з точок зору на природу мови та мислення.
Уніформітаріанізм чи катастрофізм
- Катастрофізм виходить із припущення, що найважливіші зміни відбуваються стрибкоподібно, під впливом великомасштабних подій, як, наприклад, екологічні катастрофи або мутації, які серйозно змінюють роботу системи, яку вони торкаються.
- Уніформітаріанізм передбачає, що всі зміни відбуваються поступово, під дією тих самих законів, які ми можемо спостерігати і зараз.
Яке це стосується мови? Одні вчені стверджують, що комунікативні системи тварин є примітивними, а про наявність у них мислення не може бути й мови – у такому разі має статися диво, щоб у ході еволюції все це з'явилося в людини. Інші наводять численні приклади винахідливості серед тварин і демонструють дивовижну складність їхньої комунікації, маючи на увазі, що еволюція мала всі необхідні матеріали, і до людини залишалося зробити лише невеликий крок. Наскільки унікальне наше мислення? Чи потрібні слова для складної поведінки, планування, запам'ятовування? Зрештою, ми завжди підходимо до тварин з людською міркою, і не знаємо, якої думки про наші здібності залишилися б бджоли, якби спробували навчити нас своєму танцю.