Стан стресу для багатьох людей став практично звичним. Причому відчуває його організм не тільки на роботі. Стрес викликають конфлікти, зміна оточення або інші події в житті. Часто людина відчуває стрес через свою нереалізованість, рутину, самотність або неможливість побути на самоті. Травми, біль, переохолодження, хронічні захворювання — теж стають причиною вироблення кортизолу та адреналіну.

Як впоратися зі стресом

Стан має три фази: мобілізація, протидії, перевтома. На першій і другій стадії стрес навіть корисний. Однак на третій у людини витрачається дуже багато сил, що заважає їй протистояти хворобам і іншим загрозам. Якщо ви помітили за собою дратівливість або апатичність, слабкість, відсутність інтересу до навколишнього світу, замкнутість, невміння розслабитися і проблеми з концентрацією — саме час замислитися, як подолати стрес.

Насамперед потрібно визначити фактори, які тримають вас в напрузі. Далеко не завжди людина може зробити це самостійно. У такому випадку може допомогти психолог. Подумайте, що саме вас не влаштовує в житті, викликає негатив. Бажано скласти список цих чинників. Він може вийти досить великим.

Проаналізуйте всі фактори і продумайте, які з них можна видалити. Наприклад, можна змінити нецікаву роботу або переїхати жити в більш приємне вам місце. Якщо ви невдоволено своєю фігурою — слід переглянути раціон, почати ходити в тренажерний зал. Фактор стресу — самотність? Саме час шукати нові контакти: в фітнес-центрі, на курсах, в клубі, через спеціальні програми.

У другу колонку випишіть фактори, які змінити своїми силами не вийде. Варто попрацювати над своїм ставленням до них. Важливо зрозуміти, що ваші емоційні хвилювання не можуть позитивно вплинути на ситуацію. Навпаки, вони заважають поглянути на неї тверезо, негативно відбиваються на нервовій системі. Відповідно, проблема ускладнюється. Самостійно змінити ставлення до неї складно, проте хороший психолог цілком може з цим допомогти.

Наступний етап — робота над фізіологічним станом. Стрес може призвести до таких проблем, як:

  • порушення в роботі шлунково-кишкового тракту;
  • неврологічні порушення;
  • хвороби серцево-судинної системи.

Лікарі призначають препарати на основі заспокійливого, що поліпшують кровообіг кошти, вітаміни.

На третьому етапі проводиться корекція психологічних порушень, зміна моделі поведінки.

Крім цього рекомендується включити в свій розпорядок дня більше дій, які знімають стрес: плавання, біг, танці, заняття на тренажерах, читання, перегляд фільмів і серіалів, прослуховування музики.