Введення у 2016 році обов'язкового е-декларування активно лобіювалося західними колегами Києва. Старт е-декларування пов'язувався з можливістю передачі Україні чергового великого кредиту від МВФ, а також макрофінансової допомоги від ЄС. Закон про е-декларування приймався з великими труднощами. Спершу начебто проголосували, але тут же внесли поправки, спотворивши первісну суть, що призвело до вотування Закону президентом. Раді довелося розглядати його знову та приймати в редакції, на якій наполягав ЄС.

Чиновники-мільйонери

Начебто держслужбовці повинні були й до цього декларувати доходи, роблячи інформацію доступною для громадськості. Дані про майно та доходи міністрів та парламентарів легко виявити на веб ресурсах уряду та ВР. Але е-декларування https://astarta-law.com.ua/e-deklaruvannia/ кардинально відрізняється від традиційного. По-перше, за допомогою нової форми збирається докладніша інформація. Колишній варіант передбачав заповнення декількох листів від руки, а зараз декларанту доведеться потрудитися, заповнюючи цілих 16 розділів, роблячи повністю прозорими надходження у свій гаманець.

Наприклад, раніше звітувати про надходження в особисте користування готівки чомусь не було потрібно, а сьогодні про прихід «кешу» в обсязі, що перевищує 50 мінімалок, відзвітувати доведеться. Перший досвід такої звітності відразу викликав бурхливі емоції у суспільстві. Люди обговорювали, по яких каналах та за які заслуги державні чиновники примудряються отримувати «налом» десятки мільйонів гривень. Експерти навіть висунули версію, згідно з якою корумповані чиновники створюють таким чином напрацювання для майбутніх хабарів. Мовляв, краще показати в е-декларації більше готівки, щоб пізніше, коли сунуть в лапу, не довелося викручуватися, пояснюючи походження величезних грошей.

По-друге, в е-декларацію потрібно внести не тільки об'єкти нерухомості та автомобілі, але взагалі все цінне майно, що перебуває у власності. Тут в деклараціях відразу почали з’являтися десятки дорогоцінних хронометрів, сотні картин відомих майстрів, та навіть раритетні середньовічні книги. Окремою статтею в е-декларації довелося вносити інформацію про недобудовані або ще не введені в експлуатацію об'єкти нерухомості, а також про інтелектуальну власність.

Бажаєте, щоб ваша е-декларація не викликала ніяких нарікань? Зверніться до досвідчених юристів компанії Астарта https://astarta-law.com.ua, які допоможуть бездоганно оформити цей документ.

Чому стало краще

Основною відмінністю нової системи декларування від колишньої стало те, що брехати тепер заборонено. Хоча, звичайно, теоретично можна спробувати, але відразу отримаєш неприємності, оскільки в Кримінальний кодекс України своєчасно внесена поправка про можливість тюремного ув'язнення на 2 роки за внесення в е-декларацію свідомо неправдивих даних, або її ненадання. І, судячи з усього, цей пункт відразу зрозуміли та взяли до відома. Про це говорить хоча б той факт, що держслужбовці стали старанно та без приховування декларувати навіть дорогі марки та пляшки вина.