Сьогодні виповнюється 29 років від дня однієї з найбільших техногенних катастроф в історії людства. На жаль, сталась вона неподалік Броварів. Який відбиток залишила аварія у нашому місті?
Традиційно у квітні всі починають згадувати про трагедію на ЧАЕС адже минуло ще не так багато часу від страшної дати 26.04.1986. Цього року школи як завжди проводять виховні години, мерія влаштовує церемонію покладання квітів до пам`ятників. Та в цій статті ми не будемо говорити про те, як проходять усі ці заходи. Пропонуємо ознайомитись з відбитком, котрий залишила аварія у житті наших земляків. Ніхто не знає як могла скластися доля нашого міста і загалом України, якби не було такого горя.
Зараз достовірно відомо, що про катастрофу дізналися значно пізніше, не тільки ті, хто жив за багато сотень кілометрів від Чорнобиля, а й ті, хто мешкав зовсім поруч. Але місто Бровари та його мешканці брали участь безпосередньо у ліквідації аварії з її найперших днів. Зокрема, наші сім`ї прийняли 186 осіб із забрудненої 30-кілометрової зони і 86 із зони гарантовано добровільного переселення. Найактивнішу участь взяли села Димерка, Требухів, Княжичі та Калинівка. Також, наші батьки та діди перебували на, так званій “передовій” у війні з наслідками катастрофи. На ліквідацію було скомандувано 1039 осіб. З Великої Димерки - 121 людина, з них 18 стали інвалідами Чорнобиля, 8 померли; Требухова - 143 людини, з них 9 стали інвалідами, 8 померли; Калинівка - 81; Калита - 54; Княжичі - 52; Семиполки - 42; Красиліка - 34.Чимало мешканців Броварів та Броварського району здобули високі урядові нагороди за свою відданість, це Валентина Михайлівна Калініченко за активну участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС нагороджена орденом Дружби народів, Василь Петрович Кислицький, Олександр Володимирович Жмур, Микола Кіндратович Беленок, Володимир Дмитрович Жовнодій. Сотні пожежників, лікарів, міліціонерів, рятувальників, водіїв, будівельників, залізничників та інших службовців у ті хвилини не думали ні про що і ні про кого, а сліпо виконували свій обов’язок, повністю віддаючись своїй справі так, наче це було їх останнім прижиттєвим завданням. Для багатьох так і сталося…
На сьогоднішній день у кожному населеному пункті Броварщини є евакуйовані і переселенці з зони ЧАЄС.
Станом на 1 січні 2015 року у нашому місті перебуває на обліку 4686 осіб, а у 2014 році ця цифра становила 4819. З них статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС мають 2084 людини. Кількість потерпілих від аварії становить 2330. 932 дітей. До того ж 265 осіб, мають право на пільги, оскільки є дружиною або чоловіком, опікуном померлого учасника ліквідації аварії на ЧАЕС. Існує і спеціальна категорія, яка налічує 7 осіб і включає людей, які були ліквідаторами інших ядерних катастроф.
Слід зазначити, що зараз читаючи цю статтю ми все ще потерпаємо від наслідків аварії. Ми дихаємо забрудненим повітрям, а через 40 років матимемо невиліковні сьогодні хвороби, хоча хто-зна як буде тоді. Все ж за Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відмінено 4 зону - "зону посиленого радіоекологічного контролю", туди з 1991 року входили села Погреби, Пухівка, Рожни, Літки та Літочки. Отже, нині Бровари та Броварський район належать до радіоактивно незабруднених територій.
У нашому 100-тисячному місті існує Всеукраїнська громадська організація інвалідів “Союз Чорнобиль України”, котра бере активну участь у захисті прав чорнобильців та поліпшенні їх соціального становища.
Важко знайти в Броварах людину, яка б не відчула цю трагедію на собі, багато хто й сам приймав участь у ліквідації наслідків. Усі ми повинні вшанувати тих, хто ціною свого власного життя боровся з наслідками цієї масштабної аварії.