Редакція сайту 4594.com.ua зв’язалася з керівником та головним лікарем Броварської станції екстреної медичної допомоги (ЕМД) Максимом Іоновим, щоб зрозуміти, які настрої панують серед броварчан та, власне, самих лікарів у зв’язку з напруженою епідемічною ситуацією в країні.
Працюючи з людьми щодня, ви відчуваєте панічні настрої серед населення?
-Переважна кількість мешканців свідомі і розуміють, що потрібно просто дотримуватись превентивних заходів і самоізоляції. Є й ті, що безпідставно панікують. А в такому стані можна наробити неправильних кроків, що призведуть до погіршення ситуації. Наведу приклад: людина сидить вдома з температурою. Вона починає панікувати, дзвонити в медичні служби усіх рівнів: екстрену, первинку, у стаціонари… Каже: «Я хвора. Я боюсь померти від коронавірусу. Терміново мені допоможіть будь-яким способом». Одразу включаються усі механізми, кидаються усі сили, щоб допомогти цій людині. А приводом для цього є лише її панічний настрій і підвищення температури. Не слід втрачати критичне мислення.
Як ви ставитесь до заперечення небезпеки коронавірусу? Мовляв, від звичайного грипу щодня помирає більше людей.
-Не слід кидатися із крайності в крайність. Так, були і пандемії грипу, і епідемії кору, що приносили з собою смертельні випадки. Це реальна загроза, яка, до речі, також демонструвала неготовність нашої медицини і населення, яке відмовляється від вакцинації. Необхідно дотримуватися усіх лікарських рекомендацій. Нехтування ними може призвести до невтішних наслідків.
Лікарям не страшно працювати з потенційно хворими на коронавірус пацієнтами?
-Страшно. Наразі засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) у тому обсязі, що нам потрібно, немає. Їх немає не лише у нас в Броварах, немає в усій країні. Якийсь мінімум ми знайшли - ті ж маски, костюми, які необхідні при контактах з пацієнтами з підозрою на коронавірус. Дістати їх було проблемою. Буквально вчора керівництво ЕМД своїми силами, через п’яте коло знайомих вийшли на постачальників, у яких віднайшлися захисні костюми. І вже вчора вони були розподілені по філіям.
Який алгоритм дій передбачений для лікарів ЕМД, що виявляють у пацієнта підозру на коронавірус?
-Попередньо збирається анамнез: чи була людина за кордоном, чи була у контакті з кимось, у кого виявлено коронавірусну інфекцію. Далі симптоми: сухий кашель, висока температура, загальне погане самопочуття. По відповідям на ці запитання стане зрозуміло, чи вдягатися лікарям у спец костюм вже на виклик, чи можна поки що обійтися звичайною маскою. Хоча й це вже ризиковано... Далі пацієнта з підозрою на коронавірусну інфекцію можуть госпіталізувати в лікарню, де є боксоване інфекційне відділення (в Броварах – ББКЛ). Там повинні бути готові приймати пацієнтів як з підозрою на коронавірусну інфекцію, так і з вже підтвердженими зараженнями.
А можуть не госпіталізувати?
-Госпіталізують, якщо є покази для цього. Згідно рекомендації ВООЗ, по можливості, легкий ступінь коронавірусу лікується вдома, в режимі самоізоляції з обов’язковою консультацією сімейного лікаря, але без залучення стаціонарної допомоги. Її нам потрібно передбачити для важких випадків інфекції.
Як проходить лікування?
-Специфічного лікування від коронавірусу на сьогодні немає. Є загальноприйнятий протокол по симптоматичному лікуванню та дезінтоксикації під наглядом лікаря. Вилікуватися можна. Головне – вчасно звертатися до лікаря та виконувати усі його рекомендації. Окреме питання – група ризику, в яку входять люди похилого віку. Для них особливо важливо знаходитись вдома, нікуди не виходити і перебувати в режимі ізоляції.
Дякуємо Максиму Іонову за інформативну бесіду та бажаємо міцного здоров’я і слухняних пацієнтів! :)
Читайте також:
Карантин в Броварах: Куди ходити? Що купувати? Де замовляти?
Під час карантину в Броварах можна замовити ліки по телефону
МОЗ: «Медичні маски з’являться в українських аптеках до кінця тижня»