Ботулізм — це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини - найсильніша у природі отрута. Його смертельна доза для людини становить лише 0,3 мкг.
Захворювання реєструється повсюдно, окрім районів вічної мерзлоти. Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань.
За оперативними повідомленнями, від початку року в Україні зареєстровано 45 випадків ботулізму, внаслідок яких захворіла 51 людина. Наразі в Україні найгірша ситуація серед країн Європейського Союзу.
В.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook дає поради, як вберегтися від зараження:
- Краще не вживати копчену, в’ялену чи солену рибу, якщо не впевнені щодо умов її приготування. Риба може бути заражена, але з’ясувати це до вживання не вийде. Токсини, які спричиняють отруєння, зовні не псують продукти. В’ялена риба є «рекордсменкою» за кількістю отруєнь.
- Будьте обережні також з іншими продуктами домашнього консервування — м’ясом, грибами та навіть овочами. Якщо вони були погано вимиті, неправильно чи недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином — також можуть стати причиною інфікування.
- Забудьте про принцип «гаряче сирим не буває» — завжди ретельно дотримуйтеся норм теплової обробки продуктів.
Симптоми захворювання найчастіше виникають через 7-24 годин після споживання зараженої їжі. Перший явно «ботулічний» симптом – порушення зору. Люди найчастіше скаржаться на «сітку або туман» перед очима, предмети двояться, читати доволі важко.
Також виникає сильно виражена сухість у роті, важкість під час ковтання, підвищена стомлюваність, м’язова слабкість, запаморочення. Можуть з’явитися короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), здуття живота, закреп, ураження м’язів шиї та кінцівок.
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики та правильного лікування.
Читайте також: На руках кухаря дитячого табору в Броварах виявлено кишкову паличку
Заступник прокурора Київської області проведе особистий прийом громадян в Броварах
Через спеку в Україні очікується надзвичайна пожежна небезпека