Сьогодні виповнюється 20 років з дня загибелі того, кого назвали «останнім українським революційним романтиком». Того, хто немов би спрогнозував свою загибель в одному з останніх інтерв’ю відповідаючи на запитання журналіста про те, як хоче загинути, сказав, що «Швидко й на ходу».
25 березня 1999 р. в автокатастрофі трагічно загинув відомий український політичний діяч, багаторічний політв’язень радянських концтаборів, лідер Народного Руху України В'ячеслав Чорновіл.
Його діяльність широко охоплювала всі сторони українського життя, а найголовніше – питання визвольного руху. Він був його уособленням, символом. В кожну епоху українці мали таку символічну постать, якою у другій половині ХХ ст.
Поза сумнівом, без нього, українська державність могла б не відбутися. Те, що українська революція кінця 1980 – початку 1990-х рр. виявилася результативною багато в чому залежало від Чорновола. Він виявився серед тих великих особистостей, яким вдалося дожити до втілення своєї мети – відродження Української держави.
Заступник керівника «ТБ-Центр. Кіровоград» Володимир Нечетов, який взяв останнім інтерв’ю у В. Чорновола сказав: «Поспілкувавшись учора з Чорноволом я зрозумів, що це була надзвичайна людина… Я не знаюся на багатьох політичних течіях, для мене важлива перш за все оцінка конкретної людини. Чорновіл був людиною і політиком з великої літери».
Початок 1999 р. виявився одним з найважчих в його житті: зрада соратників, розкол в фракції та партії, розбудові якої доклав надзвичайно багато зусиль. Тому він активно їздив в різні регіони держави, роз’яснював природу конфлікту в НРУ, готувався до президентських виборів, які мали відбутися наприкінці жовтня 1999 р. Випливало, що йому вдавалося подолати масштабну дезінформаціну кампанію проти себе і Руху з боку влади та претендентів та президентську булаву.
В четверг 25 березня 1999 р. о 23.30 біля села Городище Бориспільського району, автомобіль, в якому перебував В. Чорновіл зіштовхнувся з КАМАЗом із причепом, що розвертався. Аварія сталася за 8 кілометрів від Борисполя. Разом з Чорноволом загинув його помічник-консультат Євген Павлів, який знаходився за кермом автомобіля.
Придання землі В'ячеслава Чорновола відбулося 29 березня 1999 р. в Києві.
Подібно як ховали Чорновола не ховають урядовців чи керівників держав – лише духовних батьків нації. Десятки тисяч людей приїхали віддати останню шану Чорноволу. Вся житомирська та інші траси були переповнені автобусами, було важко взяти квитки на потяги до Києва.
За різними даними, участь у поховальній церемонії взяло понад 100 000 осіб.