25 грудня чи 7 січня: коли святкувати Різдво?

Президент ще рік тому підписав закон, про запровадження вихідного дня 25 грудня, бо саме у цей день католики, протестанти та більша частина православних відзначають Різдво. Назріває питання, чому одні церкви святкують 25 грудня, а інші 7 січня, і коли ж, все-таки, православним християнам відзначати це величне свято?

Пропозиція перевести святкування Різдва в Україні відповідно до календаря яким українці користуються у світському житті, зовсім не нова. Представники церков і громадськості вже декілька разів пропонували відмовитись від святкування релігійних свят за старим юліанським календарем, та перейти на чинний – григоріанський, як це зробила на початку XX ст. більшість православних церков.

За інформацією Департаменту в справах релігій та національностей Міністерства культури, близько 23 тис. діючих релігійних православних, греко-католицьких і деяких інших християнських громад відзначають Різдво Христове 7 січня за юліанським календарем. Водночас сьогодні в Україні нараховується близько 11 тис. релігійних католицьких і протестантських громад, що становить приблизно 30% від усіх релігійних організацій України, які святкують Різдво Христове за григоріанським календарем, тобто 25 грудня. Загалом у світі більшість християнських церков відзначає Різдво Христове саме 25 грудня. Для багатьох українців така дата також є прийнятною з огляду на оптимізацію святкування релігійного свята Різдва Христового, що супроводжується постом, та світського – Нового року.

Перенести святкування Різдва на 25 грудня, вирішили на Ефеському церковному соборі в 431 році. 1582 року Папа Римський Григорій XIII запровадив григоріанський календар. Наразі він – усталений у світі як міжнародний стандарт. Але в Константинополі пропозицію перейти на нове літочислення відхилили, вважаючи, що це «не відповідає канонічним правилам святкування Великодня».

Україна стала 5 державою (після Білорусі, Молдови, Лівану, Албанії), де мають дві дати для святкування Різдва: 25 грудня та 7 січня. Депутати вважають, що така ініціатива сприятиме об’єднанню та кращому порозумінню між християнськими релігійними громадами. Священики вважають, що у такий спосіб “зрівняли” свята обох обрядів. Відзначати Різдво двічі чи в один із зазначених днів – кожен вирішуватиме самостійно. Але деяким дуже гріє душу думка про можливість мати в календарі аж два величних свята.