Сьогодні, 12 квітня, відзначається «Всесвітній день авіації та космонавтики». В Україні цей День від 13 березня 1997 року називають «День працівників ракетно-космічної галузі України»
Історична подія першого польоту людини в космос відбулась 12 квітня 1961 року, коли радянський космонавт, майор Юрій Гагарін підняв над Землею космічний корабель «Восток» і вперше в світі облетів планету за орбітою. Лише один виток навколо земної кулі тривалість 108 хвилин відкрив нову епоху підкорення космосу людиною.
Людство робить тільки перші кроки на шляху до таємниць космосу та світів далеких галактик. Глибока таємна нескінченність, прикрашена діамантовими виблисками зірок, завжди притягувала погляди, почуття і думки людини. Давні перекази розповідають про космос, як первинну колиску багатьох світів, серед яких ми сподіваємось знайти своїх братів, схожих на нас. Космос дарує нам ідеї і розмальовує нашу уяву неймовірними фантазіями. Пізнати його – стратегічна мета земного людства, яке не зупиниться, поки не вишукає всі можливі технічні засоби та наукові відкриття задля підкорення гіпер-далеких відстаней серед неосяжного простору.
Від перших пілотованих кораблів і орбітальних станцій до багатоцільових космічних пілотованих орбітальних комплексів пройшло не так вже багато часу. На черзі – космічні подорожі та освоєння інших планет. Вже зараз готується політ на Марс, який планується здійснити у найближчі п’ять- шість років, і серед відібраних кандидатів 26 українців (див. публікацію на сайті zn.ua). Дехто називає їх божевільними романтиками, які отримають квиток в один кінець. Але хіба не завдяки таким відчайдухам людство відкривало нові материки і океани, винаходило нові закони природи і досягало успіхів у технічному прогресі?
Щоб бути дослідником космосу, треба приймати на себе великий ризик, бути готовим до фізичних та інтелектуальні навантажень. Цей День – визнання самовідданості і гігантської праці всіх тих, хто створював і створює для людства цю відважну можливість заглянути у майбутнє мрій Всесвіту.
Декілька цікавихі фактів про космонавтів:
1. В космосі вже побувало більше 500 чоловік (космонавтів) зі всого світу.
2. У космосі космонавти можуть стати вище: причина - відсутність гравітації.
3. Космонавти можуть прожити в космосі (в кораблі або на станції) чималенький час. Зафіксований максимум був 2 роки і 73 дня.
4. У космосі немає повітря, тому космічні скафандри містять балони з киснем, які вони вдягають для роботи за межами космічного корабля.
5. Одяг космонавта здатен вбирати вологу до двох літрів, адже космонавт – жива людина і періодично виділяє фізіологічні рідини
6. Космонавти сплять пристегнутими до свого ліжка.
7. Космонавти їдять звичайні продукти (м’ясо, рибу, макарони, фрукти, овочі) і п’ють прохолодні напої. Але у незвичній формі та упаковці. Свіжі продукти вони мають зїсти двох днів після запуску корабля.
8. У вільний час космонавти займаються спортом на тренажерах, спілкуються з рідними і друзями із Землі, можуть читати, дивитися фільми тощо.
9. У космосі немає таких явищ, як вітер і дощ, тому сліди космонавта на Місяці будуть залишатися там мільйони років.
Нагадуємо, що нещодавно в Броварах пройшов конкурс юних авіа-моделістів.