Першого квітня посміхайся – нікому не довіряйся: історія та традиції Дня Сміху

Існує кілька версій народження цього веселого свята. Одні вважають, що це нагадування про давнє свято весни, який відзначався в квітні і супроводжувався іграми та жартами. Інші впевнені, що звичай ставити в смішне становище своїх друзів і знайомих народився в середні двадцятого століття. Достеменно невідомо, звідки взявся цей свято. Звичай веселитися, жартувати й обманювати один одного саме 1 Квітня поширений у багатьох країнах.

Найпоширеніша теорія говорить, що День сміху з'явився у Франції. До 1582 року у Франції (яка в ту пору жила за Юліанським календарем) Новий рік відзначали весною - з 25 березня по 1 квітня. Потім влада вирішила ввести новий календар - Григоріанський, і новорічні свята перенесли на звичний для нас час - 1 січня. Однак, через погано розвинені комунікації звістка про це дійшла не до всіх, і багато хто продовжував через незнання або з упертості відзначати Новий рік як і раніше. Освічені громадяни завели звичай знущатися над невігласами: найпопулярнішою жартом було непомітно причепити до спини бідолахи паперову рибину й дражнити його Poisson d'Avril ( "квітнева риба").

Однак деякі протестантські країни, такі як Англія, Шотландія і Німеччина, прийняли Григоріанський календар тільки в XIX столітті. Але в той час вони вже давно відзначали щорічний День дурня.

Вочевидь, 1 Квітня має більш глибокі коріння, адже подібні свята існували і в античні часи, і у Середньовіччя. У Стародавньому Римі в середині лютого відзначалося Свято Дурників: історик Апулей згадував, що першоквітневий обман був пов'язаний зі святом на честь божества Сміху. Інші стверджують, що це свято зародилося ще в стародавній Індії, де 31 березня гуляли Свято Жартів. Ісландські саги говорять, що звичай обманювати 1 квітня був введений богами на згадку про Скад, дочку Тіасса. Також відомо, що у стародавніх у кельтів було свято на честь бога сміху.

Є ще одне міфічне припущення, за яким це свято з'явилося завдяки неаполітанському королю Монтерей, якому на честь свята з нагоди припинення землетрусу піднесли рибу. Через рік цар зажадав точно таку ж саму. Кухар не знайшов потрібної, тому приготував іншу, схожу. Коли король розпізнав підміну, він не розгнівався, а розвеселився. З тих часів першоквітневі розіграші увійшли в звичай у неаполітанських землях.

День Сміху святкується зараз у всьому світі, але ніде не є вихідним. У США його називають "Святом Серця, а не держави". Найпопулярнішими жартами американських школярів залишається кинутий на дорогу прив'язаний гаманець чи аркуш паперу, що чіпляється позаду з написом "Пни мене". Не відстають від дітей і дорослі. Мати може подати на стіл шоколадні тістечка з неїстівними «сюрпризами» всередині.

У Німеччині 1 квітня вважається нещасливим днем. Німці вірять, що народжений цього дня буде невдахою. У селах не працюють, не починають нових справ, не випускають худобу зі стійл. Дорослі і діти дурять один одного проханням виконати якесь нездійсненне доручення.

У Португалії День сміху припадає на неділю і понеділок перед Великим постом. У цей день люди кидають один в одного борошном.

В Україну це свято прийшло з Німеччини десь на початку XVIII століття. Його називали ще брехливим днем, або Марією-брехухою - одним із народних прізвиськ Марії Єгипетської (день вшанування цієї святої за старим стилем збігається з 1 квітня). У цей день дівчата насміхалися над хлопцями – тренували вміння крутити майбутнім чоловіком.

В Одесі День Сміху став офіційним святом: щорічно тут проводиться фестиваль '' Гуморина ''.

До Дня Дурня влаштовували розіграші і відомі пошукові системи. Так, Google у 2013 році розіграв користувачів презентацією цікавого додатки Google Nose, яких нібито передавав запахи на персональний комп'ютер користувача. В YouTube навіть виклали рекламне відео. Коли користувач натискав на кнопку Help, на сторінці спливала фраза: "З першим квітня!". Система "Яндекс" у 2014 році "прикрасила" головну сторінку мухами, яких можна було знищувати натисканням клавіші.

Всіх броварчан вітаємо з Днем Сміху, Веселощів та Гумору! Бажаємо провести цей день виключно у гарному настрої! Адже сміх  - це ліпший друг здоров’я і любові! 

Нагадуємо, що сьогодні мешканців міста запрошували на акцію чистоти.