Ботулізм в Броварах, або що треба знати про цю хворобу

Вчора в Броварах пройшла оперативна нарада, де однією з найважливіших тем була медицина. Так, стало відомо, що за попередніми даними був зафіксований випадок захворювання на ботулізм. Хворою виявилася 34-річна жінка.

Стало відомо, що хвороба потрапила в організм жінки із продуктами, які вона вживала на Святвечір і Різдво. Зараз жінка знаходиться у спеціалізованому відділені області на лікуванні.

З таким захворюванням може зіштовхнутися кожна людина. Тому, пропонуємо дізнатися чотири основні факти про ботулізм.

Факт перший. Що таке ботулізм?

Назва хвороби походить від мікроба, який є збудником цієї інфекції і називається Clostridium botullini.

Ботулізм - дуже небезпечне інфекційно-токсичне захворювання. Мікроб ботулізму живе в кишечнику багатьох тварин і в ґрунті. Перебуваючи без повітря, наприклад, в консервованих продуктах, мікроб виробляє отруту ботулотоксин, який майже в 400 тисяч разів сильніший за отруту гримучий змії. Коли людина з'їдає продукт з ботулотоксином, то отрута викликає параліч м'язів у всьому організмі хворого.

Факт другий. Як можна заразитися ботулізмом?

У більшості випадків причиною ботулізму є консервовані гриби домашнього приготування. Однак ботулотоксин може накопичуватися практично в будь-яких консервах - в м'ясної тушонці, в консервованих овочах, в рибі. Також заразитися ботулізмом можна від консервованих приправ, тушкованого в фользі картоплі і т.д. Треба розуміти, що потенційно небезпечні всі консервовані продукти, які спочатку можуть бути погано вимитими і неякісно термічно обробленими.

Зараження ботулізмом від консервів промислового виробництва - куди більш рідкісне явище, ніж від домашніх. Однак це теж відбувається.

Факт третій. Як не заразитися ботулізмом?

Найнеприємніше в ботулізмі те, що ви ніяк не визначите за зовнішнім виглядом продукту, заражений він чи ні. А ще від ботулізму немає щеплень і не виробляється імунітет. Тому рекомендація тільки одна: обережність при приготуванні і поїданні консервів.

При приготуванні консервів треба пам'ятати, що без термічної обробки домогтися в домашніх умовах повного знищення Clostridium botulinum неможливо. Перед вживанням консервів необхідно прогріти розкриті банки при 100 С ° протягом 30 хв (в киплячій воді) для гарантованого руйнування токсину. Якщо мова йде про продукти, які не підлягають термічній обробці, то медичні енциклопедії радять зберігати їх при температурі не вище 10 градусів.

Ні в якому разі не їжте роздуті консерви. Якщо вони здулися, значить, був порушений процес консервування. Можливо, консерви були недостатньо термічно оброблені. Ризик отруєння такими консервами куди більш високий.

Факт четвертий. Як розпізнати ботулізм?

Ботулізм дуже швидко, практично миттєво дає про себе знати.

Хвороба розвивається дуже швидко протягом 2 - 24 годин, у людини з'являється розлад шлунку,  незначно підвищується температура, починає боліти живіт. Специфічними проявами ботулізму є порушення гостроти зору, через реакцію м'язів в очах починається двоїння. Потім приєднується порушення мови, слабкість, сухість у роті, порушення ковтання, зміни голосу. Найважливішою ознакою ботулізму, при наявності перерахованих вище симптомів, є незначне підвищення температури та відсутність лихоманки.

Якщо спостерігаються подібні симптоми, необхідно терміново викликати швидку допомогу.

Тож, бережіть себе!