Отримати субсидію не важко – достатньо лише подати заяву та вказати певні відомості. Але слід пам’ятати, що при цьому майбутній субсидіант автоматично бере на себе деякі зобов’язання.
У першу чергу треба чітко усвідомлювати, що уся інформація, яку надає громадянин державному органові, повинна бути чесною. Доведеться відверто вказати джерела доходів, їхні розміри, покупки, які було зроблено на суму від 50 тис. грн. на протязі 12 місяців до звернення.
У разі порушення цих правил та якщо через це порушення громадянину було перераховано надмірну суму субсидії, то надання субсидії буде припинено з того місяця, як стане відомо про порушення. Суму, яка була надмірної при перерахуванні, доведеться повернути державі.
Варто розуміти, що мова йде не про усю виплачену субсидію, а лише її надмірні розміри. Тобто буде перерахування з урахуванням нової достовірної інформації. Якщо громадянин відмовиться повернути надлишки добровільно, держава звернеться за допомогою до суду.
Якщо у фінансовому становищі громадянина відбудуться якісь зміни, то йому треба поінформувати належні органи. Зміни, про які варто повідомляти, це: зміна кількості проживаючих, зміна джерел доходів (наприклад, вихід на пенсію чи отримання соціальної допомоги), зміни у переліку отримування послуг або умов їх надання, зміна виконавців житлово-комунальних послуг, купівля товарів чи оплата послуг на суму більше, як 50 тис. грн.
Якщо про зміни не було повідомлено своєчасно (закон відводить 10 днів після того, як зміни відбулися), то надмірно нараховану субсидію доведеться повернути.
Також, треба розуміти, що держава надає послуги, допомагає сплачувати їхню вартість, та очікує, що отримувач послуг буде вчасно сплачувати свою частку. Якщо виявиться, що вартість спожитої послуги виявилася меншою, ніж встановлено субсидію, то надлишки субсидії будуть зараховуватися на рахунок споживача. Таким чином держава намагається стимулювати економію.
«Зз метою стимулювання громадян до економного споживання послуг пропонується частину невикористаної суми субсидії в еквіваленті вартості 100 куб. метрів природного газу або в еквіваленті 150 кВт/год електричної енергії (у разі використання даних джерел енергії для індивідуального опалення) зараховувати як оплату послуг, у тому числі обов'язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди», -йдеться у постанові Уряду №319 від 27 квітня 2016 р.
Якщо отримувач послуг не буде своєчасно сплачувати свою частку, то організації, що надають послуги, повідомлять орган соцзахисту. Це приведе до припинення виплат субсидії. Виключенням можуть бути випадки, коли несплата за послуги сталася внаслідок затримання зарплатні, пенсії чи інших джерел доходу субсидіанта. Далі субсидію призначать лише після сплати заборгованості.